Buyer of Indirect materials and Services

    Magneti Marelli Slovakia, s.r.o. - IČO: 36751758
    Buying Agent, Product Manager, Sales Officer, Sales Representative
  • Miesto výkonu práce:
    Kechnec - Industrial park, Košický kraj, Košice
    Košice region, Košice
    Commerce
  • Ponuka zadaná dňa:
    12. septembra 2017

Miesto práce
Kechnec - Industrial park
Košice region
Košice

Termín nástupu
ASAP

Druh pracovného pomeru
full-time

Náplň práce, informácie o pracovnom mieste
- Perform market search in Slovakia and neighbour countries
- Guide the evaluation and selection of suppliers, based on quality, costs, process requirements and Magneti Marelli guidelines
- Perform selection and integration of new suppliers
- Actively participate on the definition of the needs and specifications
- Update and use the selection matrix to select the best suppliers
- Order the materials or services
- Purchase of required amount of material
- Preparation of contracts and negotiation of contract conditions
- Follow the delivery deadlines
- Verify with the requested team the quality of the materials or services
- In case of non-conformity, contact the suppliers and apply penalty fees or compensation request

Iné výhody
To be a part of dynamic international company.
Working with High-Technology systems and components.
Proffesional growth and related hard skills and soft skills trainings.
Social policy and benefits (cafeteria system, language courses, transport allowance, special medical check, sport activities supporting, ...)

Magneti Marelli je medzinárodná spoločnosť zameriavajúca sa na dizajn a výrobu vysoko-technologických systémov a komponentov pre automobilový sektor, so sídlom v Taliansku (Corbetta, Miláno). Svojimi produktami, v ktorých kombinujeme kvalitu, technológiu a univerzálnosť, zásobujeme popredné automobilky v Európe, Severnej a Južnej Amerike a Ázii. Na Slovensku pôsobia dve divízie - Elektronické Systémy a Powertrain - obe situované v Priemyselnom parku Kechnec. V týchto divíziách je zamestnaných 1400 ľudí

Divízia Elektronické Systémy vyrába prístrojové dosky, navigačné systémy a palubné počítače, ktoré sú súčasťou elektroniky v automobile.

Nosnými výrobkami divízie Powertrain sú škrtiace klapky, sacie rozvody a GDI (vysokotlakové) pumpy.

Požiadavky na zamestnanca

Požadované vzdelanie
- University education (Master's degree)

- previous working experience with related activities
- active English
- good comunication and presentation skills
- analitical thinking, team oriented, flexibility, efective and systematic work, excellent organisation skills
- ability to work under time pressure

Automotive industry, manufacture of transport equipment

V prípade záujmu neváhajte zaslať nám Váš životopis. Kontaktovať budeme len vybraných kandidátov zodpovedajúcich požiadavkám danej pracovnej pozícii. Za pochopenie vopred ďakujeme.

Adresa spoločnostiMagneti Marelli Slovakia, s.r.o.