Senior CRA - Clinical Research Associate

    ProfesKontakt, s.r.o. - IČO: 49689207
  • Pracovná pozícia:
    Lékař, Monitor klinických studií, Správce klinických dat
  • Miesto výkonu práce:
    Bratislava
    Bratislava
    Farmaceutický průmysl, Zdravotnictví a sociální péče
  • Ponuka zadaná dňa:
    17. marca 2017

Miesto práce
Bratislava

Termín nástupu
03.04.2017

Druh pracovného pomeru
plný úvazek

Náplň práce, informácie o pracovnom mieste
• Conduct trials in accordance with protocols, SOP’, local regulations and ICH-GCP guidelines, including: feasibility, sites selections, obtaining necessary approvals and documentation, site initiations, monitoring and SDV, management of site recruitment performance, trial supplies management, data cleaning activities, close-out and archiving.
• Meet all local and company requirements with respect to safety reporting in trails. Regularly updates and ensures timely and good quality data in IMPACT and other systems, if required.
• Closely cooperate with Project Management, Data Management and HQ throughout the trial to ensure milestones achieved.
• Maintain current knowledge of therapeutic areas and if required perform tasks of Local Trial Manager (LTM).
• Prepare payment orders required by the study, as well necessary study documentation.
• Meet the key milestones in the trial and reaches the recruitment goals.
• Execute high quality data from Sites Staff.

ProfesKontakt je ryze česká personální a poradenská agentura specializovaná na výběry zaměstnanců / recruitment, psychodiagnostické testy uchazečů o zaměstnání i stávajícího personálu, outsoursing / agenturní zaměstnávání a personální poradenství na území celé České republiky.

Požiadavky na zamestnanca

Požadované vzdelanie
- vysokoškolské II. stupně
- postgraduální

Počet rokov praxe
5

• 5+ years’ experience as CRA in pharma industry or in CRO is a condition.
• University degree is a condition, preferably in natural science or health care.
• Documented current ICH GCP knowledge at expert level.
• Self-motivated person with focus on detail, fully responsible for assigned trails and able to deliver high quality work independently.
• Strong organizational skills, self-motivated, strong relationships building skills, excellent communication and presentation skills.
• Proficient in MS Office.
• English – advanced is a condition.
• 80% field work, willingness to travel.

Zprostředkování práce a personální poradenství

Adresa spoločnostiProfesKontakt, s.r.o.